en  
       

Nasze strony

       

Aktualności

  • 2010-05-18

„Skarby” do czytania

Gdy cztery lata temu wydaliśmy pierwszy numer „Skarbów Podkarpackich” nie marzyliśmy nawet, że stanie się on tak rozpoznawalnym elementem promocji naszego dziedzictwa kulturowego. Że kolejne numery będą tłumaczone na ukraiński, słowacki, że będzie cytowany w bibliografiach poważnych wydawnictw. A nawet nie śniliśmy, że lista jego prenumeratorów przekroczy kilkaset polskich i zagranicznych bibliotek uniwersyteckich, uczelnianych, seminaryjnych, szkolnych różnego szczebla, instytucji publicznych, także muzeów, szeregu placówek kultury, samorządów, kół PTTK, biur podróży, że o wielu przewodnikach – także beskidzkich - nie wspomnę – mówi Krzysztof Zieliński, redaktor naczelny dwumiesięcznika.

Najnowszy numer zaczyna się od ciekawej peregrynacji, bogato ilustrowanej, znanego regionalisty Stanisława Kłosa po dawnych synagogach na terenie Podkarpacia. To kolejny w „Skarbach” materiał dotykający tego bolesnego problemu - śladów po nieistniejącej już społeczności wyznania mojżeszowego.

- Mam nadzieję, że po zakończeniu cyklu prezentującego stan zachowania kirkutów w naszym województwie, rozpoczniemy podobny – tym razem o bożnicach, które przetrwały i tych których już nie ma – dodaje Krzysztof Zieliński.

Barbara Adamska potrafi z każdego dzieła-obrazu, na pierwszy rzut oka nawet niezbyt ciekawego, stworzyć pasjonującą opowieść o jego zawiłościach ikonograficznych, historycznych i plastycznych. Tak jest i tym razem, o czym można się przekonać czytając o dwóch obrazach z Galerii Dąmbskich przechowywanych w zbiorach Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Kontynuowany jest cykl relacji wypraw znanego podróżnika Andrzeja Śmiałego, który kajakiem spływa wszystkie podkarpackie rzeki – tym razem Trzebośnicą od Medyni Głogowskiej do Nowej Sarzyny.

Kolejne teksty pokazują nam nie zawsze do końca odkryte rejony Podkarpacia: historię ruin obronnego klasztoru karmelitów w Zagórzu, tajemnicze kamienne resztki po dawnej kwaterze żołnierskiej na kirkucie w Rymanowie, drewniany dom tkaczy w Przeworsku, który zniszczyła ostatnia zima oraz opowieść o kapliczkach rozsianych po polach i wzgórzach – wszystkie o XVII-wiecznej proweniencji, łączonej z czasami „potopu szwedzkiego” i tatarskiego jasyru. Do szczególnej lektury zachęca materiał o drewnianym kościółku św. Wojciecha w Krośnie, pełnego wielkich dzieł sztuki, a tak rzadko udostępnianego wielbicielom zabytków.

„Skarby Podkarpackie” prezentują jako pierwsze niezwykłe zdjęcia stanowiące zapis konserwacji drewnianej rzeźby gotyckiej Madonny ze Stobiernej, obecnie wiązanej z warsztatem Wita Stwosza. Zachęcają do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, gdzie „przycupnęły” na kilka miesięcy dzieła z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. I jak zwykle prezentują zabytki naszych południowych sąsiadów, tym razem Medzilaborce i Humenne.

Bezpłatne egzemplarze najnowszego numeru „Skarbów Podkarpackich” dostępne są w siedzibie Stowarzyszenia PRO CARPATHIA w Rzeszowie, przy ul. Gałęzowskiego 6/317.
««

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty


 




 



Fb


 
realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 | Polityka Prywatności