en  
       

Nasze strony

       

Karpacki Klaster Turystyczny


Karpacki Klaster Turystyczny


„Karpacki Klaster Turystyczny” pokazuje, iż branża turystyczna chce wspólnie działać na rzecz wypromowania południa województwa podkarpackiego jako atrakcyjnego turystycznie regionu. Obejmuje swoim zasięgiem tereny górskie i podgórskie: Bieszczady, Beskid Niski oraz Pogórza (Przemyskie, Dynowskie, Czarnorzecko-Strzyżowskie, Bukowskie i Jasielskie). Jego członkowie to m.in. biura podróży, hotele, pensjonaty, przewodnicy, lokale gastronomiczne oraz różne usługi, jak turystyka wodna, rowerowa czy konna.

 

W Przysłupiu w sercu Bieszczadów prawie 40 osób podpisało deklaracje powołując w ten sposób Karpacki Klaster Turystyczny, kolejnych kilkanaście zadeklarowało już przystąpienie. Klaster powstał jako porozumienie, które zostanie zarejestrowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Stąd też i decyzja Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Podkarpacia „Pro Carpathia”, które udzielać mu będzie osobowości prawnej, jak i pełnić funkcję animatora.

 

- Dla mnie najważniejsze, że jest to inicjatywa oddolna. To przedsiębiorcy się do nas zgłosili, nie trzeba było ich do niczego przekonywać i tłumaczyć walorów takiego rozwiązania Zresztą klaster to nie tylko próba łączenia sił i dalszego rozwoju, ale także wyjście ze wspólną promocją na zewnątrz regionu – tłumaczy Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. – Poza tym mamy w tej dziedzinie doświadczenie, bo wspieraniem turystyki zajmujemy się od blisko 10 lat. Od roku jesteśmy także animatorem Klastra Podkarpackie Smaki, który działa w podobny sposób.

 

Na działania klastra potrzebne są środki finansowe, można będzie je pozyskać z Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Chodzi o takie fundusze jak Regionalny Program Operacyjny, Program Operacyjny Polska Wschodnia oraz przyszłe programy centralne, którymi zarządzać ma Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Każdy z przedsiębiorców będzie mógł pozyskiwać środki też indywidualnie, ale na wspólne szkolenia, promocję czy integrację branży jest to możliwe w ramach klastra.

Klaster jest też zdecydowanie lepszym partnerem do rozmów z samorządem lokalnym, wojewódzkim i pozwala tworzyć spójną i szerszą ofertę turystyczną.

Jednym z celów klastra będzie przekonanie turystów, że Podkarpackie to nie tylko chodzenie po beskidzkich górach z plecakiem, ale także wspaniała regionalna kuchnia, unikalna kultura i zabytki.

- Klaster ma formułę otwartą i zaprasza wszystkie podmioty z tej właśnie branży, które działają w segmencie turystyki aktywnej, kulturowej, przyrodniczej i zdrowotnej – dodaje prezes Staszewski.

 


Współpraca w ramach Karpackiego Klastra Turystycznego


W skład siedmioosobowej Rady Klastra wchodzą:

1. Maciej Twardzik (NTB Active Club),
2. Sylwia Wieleba-Maślany (Agart oraz Karczma Brzeziniak)
3. Ryszard Skotniczny (Dwór Kombornia Hotel & SPA ****),
4. Krzysztof Plamowski (Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów/Sadyba Bojkowska)
5. Bogusław Pyzocha (Fundacja Bieszczadzka/ Biuro podróży "Zielony rower")
6. Małgorzata Hałkowska (Biuro Podróży MADART)

7. Jacek Skórka (Zajazd pod Caryńską)

 

Członkami Klastra "Karpacki Klaster Turystyczny" mogą zostać:

  • przedsiębiorstwa
  • organizacje badawcze
  • instytucje otoczenia biznesu
  • uczelnie publiczne i niepubliczne
  • intytucje publiczne
  • inne zainteresowane podmioty działające zgodnie z zakresem merytorycznym Klastra

 

Jak przystąpić do Klastra?

Nowi członkowie przyjmowani są do Klastra przez Radę Klastra, na wniosek dwóch członków Klastra, po wypełnieniu stosownych dokumentów. Dokumenty jakie należy przedłożyć przez podmioty ubiegające się o udział w Klastrze to:

- Wniosek do Rady Klastra o przyjęcie w poczet członków Klastra "Karpacki Klaster Turystyczny"
- Parafowany Regulamin Klastra "Karpacki Klaster Turystyczny"
- Deklaracja Partnerstwa w ramach Klastra "Karpacki Klaster Turystyczny"


Osoba to kontaktu:

Bartosz Rączy
tel: 17 850 01 88 lub 17 852 85 26
e-mail: bartosz@procarpathia.pl

 


Aktualna lista członków Karpackiego Klastra Turystycznego

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty


 
 Fb


 
realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 | Polityka Prywatności