en  
       

Nasze strony

       

Aktualności

  • 2011-06-16

Samoloty nie mogą lądować w szufladach… - Karpacki Przegląd Gospodarczy

Gospodarka dla wielu, wręcz śmiem twierdzić dla większości, to „temat księżycowy”. Ale dzięki lekturze kolejnego numeru „Karpackiego Przeglądu Gospodarczego”, wydawanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, można w zupełnie przystępny i ciekawy sposób dowiedzieć się, dlaczego Małopolska wcale nie jest zainteresowana rozwojem naszego regionu oraz że pojawił się powolny trend zmierzający do powrotu zakładów do naszego województwa.

Nowy numer czasopisma otwierają tematy ściśle związane z regionem, a mianowicie z lotnictwem. Otwiera tę tematykę kapitalny wywiad z prof. dr. hab. inż. Markiem Orkiszem – prorektorem ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, kierownikiem katedry samolotów i silników lotniczych Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Lektura wywiadu pokaże wiele fascynujących zadań i projektów, nad którymi pracuje Politechnika, jak choćby nad wykorzystaniem silnika hybrydowego w napędzie samolotów. „Studenckie sukcesy i ich marnowanie” prezentuje zdolnych młodych ludzi, którzy powoli i konsekwentnie pokazują, że samoloty można konstruować w Polsce, a poziom konstrukcji przewyższa dorobek niejednego potentata lotniczego. Czekają tylko na zainteresowanego ich pracą inwestora… To tylko wybrane tematy „lotnicze” najnowszego „Przeglądu…”.

Ciekawym tematem, który pojawił się stosunkowo niedawno jest koncepcja wzmocnienia współpracy transgranicznej „Karpacki Horyzont 2020”. Projekt objąłby regiony z Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy. Na swoje odkrycie czeka wspaniały pałac w Narolu i w ogóle tamte tereny, które nie mogą ciągle być postrzegane jako peryferie województwa. Rozwój regionu musi być zrównoważony, bez dzielenia na centrum i peryferie.



To tylko niektóre materiały zawarte w najnowszym „Przeglądzie…”. Przeczytać także można m. in. o kwestii gazu łukowego, mieleckim Parku Przemysłowym i budowie Inkubatora Nowoczesnej Technologii „INTech”, inwestycjach Politechniki Rzeszowskiej oraz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, współpracy polsko – słowackiej.

Bezpłatne numery „Karpackiego Przeglądu Gospodarczego” dostępne są w siedzibie Stowarzyszenia Pro Carpathia w Rzeszowie, przy ul. Gałęzowskiego 6/318.


Czasopismo współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.
««

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty


 




 



Fb


 
realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 | Polityka Prywatności