
„Ekowędrówki: na ratunek przyrodzie”
Stowarzyszenie Pro Carpathia wraz z redakcją tygodnika „Extra Podkarpacie” oraz „Radiem Rzeszów” przygotowało wakacyjny projekt, którego celem było podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Podkarpacia. Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacji uzyskanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Rzeszowie .
Przez cztery miesiące (lipiec-październik 2007 r.) grupa dziennikarzy przemierzała interesujące miejsca na Podkarpaciu, przeprowadzała wywiady z ludźmi związanymi z leśnictwem, ekologią, ochroną przyrody. Z założenia „odpuszczone” zostały tematy związane z regionami Bieszczady, Beskid Niski i Roztocze, już rozpropagowane poprzez media i mocno istniejące w świadomości mieszkańców regionu oraz turystów. W tym projekcie postawiano na „serce” Podkarpacia – rzekę San i tereny wokół niej usytuowane: Krasiczyn, Bircza, Kańczuga, Dynów, Leżajsk itp. oraz na tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej.
Dziennikarz Radia Rzeszów przygotowywał audycje radiowe emitowane w cyklicznym, cotygodniowym programie pt. „Ekowędrówki”. Każda z nich była związana tematycznie z charakterem projektu. Każdej audycji towarzyszyła publikacja materiałów w tygodniku „Extra Podkarpacie”, wzbogacając jednocześnie prezentowany materiał zdjęciami.
Audycja w Radio Rzeszów emitowane były w każdą sobotę w porannym Kalejdoskopie pomiędzy godziną 8.00-9.00, w tygodniku „Extra Podkarpacie” relacja dziennikarska ukazywała się każdy czwartek.
21 lutego 2008 r. Polska Organizacja Turystyczna w VI edycji Konkursu im. Mieczysława Orłowicza nagrodziła wyróżnieniem Krzysztofa Zielińskiego z redakcji „Extra Podkarpacie” za cykl publikowanych materiałów w ramach realizowanego projektu „Ekowędrówki”.