KRYTERIA KWALIFIKACYJNE DOTYCZĄCE STATUSU KANDYDATA
(Kandydat powinien należeć do 1 z 3 grup wskazanych poniżej):
I GRUPA
osoby zwolnione z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy nie dłużej niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu, które dotychczas były zatrudnione u pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne i posiadających jednostkę organizacyjną w województwie podkarpackim
Interpretacja obowiązująca od 01.X. do 01.XII.2011 r.:
Przez osoby zwolnione z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy na dzień dzisiejszy rozumiane są tylko osoby, z którymi Pracodawca rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem.
Rekrutacja osób, z którymi Pracodawca rozwiązał stosunek pracy w trybie porozumienia stron (w związku z Ustawą o tzw. "zwolnieniach grupowych") jest wstrzymana na wniosek Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie (IP) do momentu zajęcia stanowiska w tej sprawie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Warszawie.
Interpretacja obowiązująca od 02.XII.2011 roku (AKTUALNA):
Przez osoby zwolnione z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy są rozumiane osoby, z którymi stosunek pracy rozwiązano w trybie:
- za wypowiedzeniem przez pracodawcę z przyczyn dotyczących zakładu pracy wraz z wskazaniem na rodzaj przyczyny,
- za wypowiedzeniem przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron z przyczyn dotyczących zakładu pracy w związku z Ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z dnia 13 marca 2003 roku,
- na mocy porozumienia stron z przyczyn dotyczących zakładu pracy wraz z wskazaniem na rodzaj przyczyny: redukcję etatów lub likwidację stanowiska pracy.
(na etapie rekrutacji - osoba spełniająca to kryterium musi należeć do jednej z 2 grup: osoba bezrobotna zarejestrowana w PUP lub osoba nieaktywna zawodowo)
II GRUPA
osoby przewidziane do zwolnienia (tj. znajdujące się w okresie wypowiedzenia) z przyczyn dotyczących zakładu pracy, zatrudnione u pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne i posiadających jednostkę organizacyjną w województwie podkarpackim
(na etapie rekrutacji - osoba ta należy do grupy osób zatrudnionych, na etapie rozpoczęcia udziału w 1 formie wsparcia (do 5 dni od podpisania Deklaracji udziału w projekcie) - osoba musi zmienić swój dotychczasowy status na osobę bezrobotną zarejestrowaną w PUP lub osobę nieaktywną zawodowo)
III GRUPA
osoby zagrożone zwolnieniem z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy tzn. zatrudnione u pracodawcy przechodzącego procesy adaptacyjne i modernizacyjne, posiadającego jednostkę organizacyjną w województwie podkarpackim, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu potencjalnego uczestnika dokonał rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn nie dotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz. U. 2003 r. Nr 90 poz. 844 z późn. zm.) lub zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm.), w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników.
(na etapie rekrutacji - osoba ta należy do grupy osób zatrudnionych, na etapie rozpoczęcia udziału w 1 formie wsparcia (do 5 dni od podpisania Deklaracji udziału w projekcie) - osoba musi zmienić swój dotychczasowy status na osobę bezrobotną zarejestrowaną w PUP lub osobę nieaktywną zawodowo)
KRYTERIA PODSTAWOWE:
(Każdy Kandydat powinien spełniać podane poniżej kryteria udziału w projekcie)
v kobiety i mężczyźni
v w wieku produkcyjnym (ukończony 18 rok życia i nie ukończony 64 roku życia)
v zamieszkali w woj. Podkarpackim (wg. KC) na podstawie meldunku stałego lub czasowego
a w przypadku osób zamierzających rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej również:
v zamierzający rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na terenie województwa podkarpackiego
v nie posiadający wpisu do rejestru Ewidencji Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego lub nie prowadzące działalności na podstawie odrębnych przepisów, w tym m.in. działalności adwokackiej, komorniczej lub oświatowej w okresie ostatnich 12 m-cy przed dniem przystąpienia do projektu
v nie planujący prowadzenia działalności gospodarczej w sektorach wyłączonych z ubiegania się o wsparcie w PO KL
v nie planujący prowadzenia działalności gospodarczej będącej kontynuacją działalności po członku najbliższej rodziny (rodzicach, współmałżonku, dzieciach, rodzeństwie)
v nie korzystający równolegle z innych środków publicznych na założenie działalności gospodarczej (m.in. z FP, PEFRON, POKL).
KRYTERIA PREFERENCYJNE
(za przynależność do każdej z tych grup Kandydat otrzyma dodatkowe punkty):
Ø osoby zwolnione, przewidziane do zwolnienia, zagrożone zwolnieniem z powiatów: niżańskiego, jarosławskiego, dębickiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego, łańcuckiego, krośnieńskiego, lubaczowskiego i miasta Rzeszowa (miejsce pracy w umowie o pracę)
Ø robotnicy przemysłowi, rzemieślnicy, pracownicy sektora publicznego (stanowisko pracy w umowie o pracę, identyfikacja pracodawcy)
Ø osoby niskim poziomie wykształcenia: policealnym, zasadniczym lub średnim zawodowym, gimnazjalnym i niższym (dyplom)
Ø pracujący u ostatniego pracodawcy co najmniej 5 lat (informacja od pracodawcy / świadectwo pracy)
Ø osoby bezrobotne (zaświadczenie z PUP) lub nieaktywne zawodowo (oświadczenie Kandydata) lub te, które otrzymały niskie odprawy z tytułu rozwiązania z nimi stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (do 5000PLN-zaświadczenie od pracodawcy)
Osoby zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy nie dłużej niż 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu tzn. podpisaniem Deklaracji uczestnictwa w projekcie tj. nie dłużej niż 4 miesiące przed rozpoczęciem naboru zgodnie z harmonogramem realizacji projektu.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20.IV.2004 r. przyczyny dotyczące zakładu pracy obejmują następujące przypadki:
• rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,
• rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych,
• wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy,
• rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Z procesami adaptacyjnymi i modernizacyjnymi przedsiębiorstwo ma do czynienia np. wówczas, gdy zmienia ono swój profil działalności (np. poprzez zmianę branży, w której działa), rozpoczyna prowadzenie działalności eksportowej, zasadniczo zmienia strukturę organizacyjną, przechodzi proces prywatyzacji, dokonuje outsourcingu znaczącej części dotychczasowej działalności, czy wreszcie dokonuje zwolnień grupowych pracowników. Przedstawione przejawy procesów modernizacyjnych i adaptacyjnych należy traktować jako przykładowe - będą one każdorazowo analizowane przez członków Komisji Rekrutacyjnej podczas oceny złożonych kart zgłoszeniowych do udziału w projekcie.
Pracodawca zgodnie z art. 3 Kodeksu pracy tj. jednostka organizacyjna choćby nie posiadała osobowości prawnej.
Zasadniczymi kryteriami branymi pod uwagę są: zdolność zatrudniania pracowników i możliwość przechodzenia procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych przez pracodawcę. W związku z czym wyjaśniamy, że kryterium pracodawcy nie spełni osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, mająca co do zasady możliwość zatrudniania pracowników, jednakże jako osoba fizyczna nie przechodzi ona procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w rozumieniu ww. definicji, z wyjątkiem sytuacji gdy działa w imieniu spółki cywilnej (tj. współwłaściciel spółki cywilnej).
Osoba bezrobotna w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20.IV.2004 r.
Osoba nieaktywna zawodowo to osoba pozostająca bez zatrudnienia, która nie zalicza się do osób bezrobotnych, a jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia.
Pracownikiem w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy jest. osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
UWAGA! Osoba będąca rolnikiem lub domownikiem rolnika nie należy do kategorii osób pozostających bez zatrudnienia (osoby zarejestrowane w PUP i nieaktywne zawodowo), a należy do kategorii osób zatrudnionych (w świetle definicji PO KL) i w związku z tym nie może zostać uczestnikiem tego projektu.
