Beneficjent wypłaca osobie odbywającej staż/zajęcia reintegracji zawodowej comiesięczne stypendium, na które przeznacza kwotę nie większą niż kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązująca na dzień podpisania umowy. Z kwoty tej Beneficjent (Projektodawca) pokrywa obowiązkowo ubezpieczenie społeczne tj. kwota bazowa stanowi pełny koszt stypendium.
Podstawą do naliczenia składek jest kwota wypłacana uczestnikowi. Wszystkie składki społeczne finansuje w całości Beneficjent. Uczestnicy projektu obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie podlegają temu ubezpieczeniu z innego tytułu. Przy czym, w związku z nieobliczaniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki, składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniża się do 0,00 zł. Składkę tą powinien płatnik ująć w deklaracji DRA.
Osobie odbywającej staż/zajęcia reintegracji zawodowej przysługują 2 dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych odbytego stażu/zajęć reintegracji zawodowej. Za ostatni miesiąc odbywania stażu/zajęć reintegracji zawodowej pracodawca jest zobowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu/zajęć reintegracji zawodowej.
Stypendium przysługuje osobie uczestniczącej we wsparciu również w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki nad członkiem rodziny (zgodnie z przepisami o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), z wyjątkiem sytuacji w których nieobecność jest dłuższa niż 5 dni roboczych w ciągu okresu rozliczeniowego tj. miesiąca.
Nieusprawiedliwiona nieobecność na stażu/zajęciach reintegracji zawodowej jest powodem rozwiązania umowy o realizacji wsparcia. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności uniemożliwiającej realizowanie stażu/zajęć reintegracji zawodowej Beneficjent ma również obowiązek rozwiązania w/w umowy.
««