- Osoby długotrwale bezrobotne, (zgodnie z definicją zawartą w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), tj. pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
- Osoby niepełnosprawne tj. osoba, której niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem z właściwego organu zgodnie z art.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz.721, z późn. zm.), zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia.
- Osoby zamieszkałe na terenach wiejskich, należy rozumieć zgodnie z definicją GUS jako tereny położone poza granicami administracyjnymi miast – obszary gmin wiejskich oraz część wiejska gminy miejsko – wiejskiej. Wyodrębnienie części wiejskiej w ramach gmin miejsko – wiejskich możliwe jest dzięki odrębnemu identyfikatorowi terytorialnemu. Dostęp do bazy rejestru TERYT ze strony GUS.
- Osoby z niskim wykształceniem tj. podstawowym lub gimnazjalnym.
- Kobiety powracające na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka, są to kobiety, które nie posiadają stałego zatrudnienia wykonywanego przez nieprzerwany okres, co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia dokumentów rekrutacyjnych, przy czym do okresu tego nie należy wliczać czasowych umów cywilnoprawnych zawieranych na okres krótszy niż 12 miesięcy, a także okresu trwania urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.