en  
       

Nasze strony

       

Szkolenia terenowe

  

W ramach projektu "Turystyka bez granica - wzmocnienie współpracy transgranicznej w turystyce w oparciu o zrównoważony rozwój środowiska" przewidzianych jest 10 szkoleń terenowych. Będą odbywać się one w różnych miejscach pogranicza polsko-słowackiego.

  • Zabytki świeckie i sakralne w regionie Górny Zemplin (Słowacja),
  • Wybrane elementy szlaku architektury drewnianej w dolinie Osławy i Osławicy,
  •  Wybrane elementy szlaku umocnień nadsańskich linii Mołotowa,
  • Sakralna architektura drewniana w słowackich Bukowskich Wierchach,
  • Militaria oraz inne ślady związane wydarzeniami I i II wojny światowej na pograniczu polsko-słowackim w rejonie Beskidu Niskiego,
  • Wybrane elementy biologii dużych ssaków drapieżnych w regionie transgranicznym,
  • Informacje o występowaniu i biologii rzadkich gatunków dziennych i nocnych ptaków drapieżne występujących w Karpatach Wschodnich,
  • Wybrane rezerwaty i atrakcje przyrodnicze Pogórza Przemyskiego,
  • Atrakcje przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego,
  • Lasy pierwotne w słowackim Parku Narodowym „Połoniny”,
  • Roślinność wiosenna dolin rzecznych i lasów Karpat Wschodnich,
  • Rzadka roślinność wysokogórska i wschodniokarpacka występująca w piętrze połonin Parku Narodowego „Połoniny” (Słowacja),
Niektóre szkolenia będą połączone z nauką podstaw fotografii cyfrowej, będą to zajęcia praktyczne.

I warsztaty

Pierwsze spotkanie warsztatowe dla przewodników turystycznych miało miejsce na Słowacji. Odwiedzony został przygraniczny rejon Górnego Zemplina. Program prezentujący warsztaty do pobrania poniżej.

II warsztaty

Tematem przewodnim drugiego szkolenia było poznanie elementów biologi dużych ssaków drapieżnych regionu transgranicznego Karpat. Zajęcia teoretyczne połączone były z wyjściem terenowym w poszukiwaniu tropów zwierząt. Na warsztatach rozpoczęto wykłady z zasad i technik fotografii. Program warsztatów do pobrania poniżej.

III warsztaty

Trzecie spotkanie odbyło się w dniach 12-14 luty 2010 roku. Rozpoczęło się spotkanie w Zagrodzie Magija w Orelcu wykładem Waldemara Sosnowskiego nt. zasad i technik fotografowania obiektów architektonicznych. pierwszy dzień zakończył się kolacją wszystkich zebranych.

Następnego dnia - 13 lutego zaplanowany został wyjazd na Słowację do Sniny i spotkanie z partnerem projektu Jozefem Talarovicem. W trakcie tego spotkania odwiedzono Karpackie Centrum Zielonej Turystyki w Sninie. Następnie, już z przewodnictwem Jozefa Talarovica, odwiedzono cerkiew w Kalnej Roztoce, gdzie została przybliżona historia obiektu jak również odbyły się praktyczne zajęcia z fotografii architektury drewnianej.

Ostatniego dnia szkolenia w bardzo trudnych warunkach pogodowych, zwiedzano zabytki drewniane Górnego Templina (cerkiew w Topli i Uličskom Krivom) oraz odwiedzono zbiornik wody pitnej w Straninie.
Szkolenie teoretyczne(fot. K. Zieliński)
Szkolenie...
Cerkiew w Kalnej Roztoce (fot. K. Zieliński)
Cerkiew w Kalnej Roztoce...
(fot. K. Zieliński)
(fot. K. Zieliński)

IV warsztaty

Kolejne czwarte warsztaty odbyły się 5-7 marca. Bazą wypadową był pensjonat Leśniczówka w Berezce, tam tez odbyły się wszystkie zajęcia teoretyczne przewidziane w programie. Były one następujące
  • Praktyczne aspekty funkcjonowania gospodarki leśnej oraz ochrony przyrody na obszarach o wysokich walorach przyrodniczych na przykładzie Nadleśnictwa Lesko,
  • Najczęściej popełniane błędy podczas fotografowania architektury w warunkach zimowych na przykładzie wybranych obiektów zabytkowych z rejonu Górny Zemplin na Słowacji,
  • Wybrane elementy z biologii oraz występowania dużych ssaków roślinożernych na obszarze Bieszczadów ze szczególnym uwzględnieniem żubra europejskiego 
Ostatniego dnia szkolenia odbyły się zajęcia terenowe mające na celu poznanie elementów biologii oraz występowania dużych ssaków roślinożernych na obszarze Bieszczadów.

V warsztaty

Piąte warsztaty szkoleniowe miały na celu poznanie wybranych elementów geologicznych rejonu Górnego Templina. W tym celu odwiedzono Narodowy Rezerwat Przyrody „Humenský Sokol” oraz jaskinię Dupną. Odwiedzono kamieniołom 'Czarny Potok' (Čierny potok), zamek Brekov i pobliską jaskinię „Wielka Artajáma” (Veľká Artajáma).
Na trasie nie zabrakło zwiedzania kopalni Beňatine oraz wizyty w rezerwacie przyrody „Benatinskie Trawertyny” (Beňatinské travertíny)
(fot. Witek Grodzki)
(fot. Witek Grodzki)
(fot. Witek Grodzki)
(fot. Witek Grodzki)
(fot. Marek Podlipski)
(fot. Marek Podlipski)

VI warsztaty

Kolejne ze spotkań warsztatowych odbyło się na terenie Polski. Tematem przewodnim spotkania była botanika. Pierwszego dnia specjalista z Bieszczadzkiego Parku Narodowego dr Stanisław Kucharzyk przedstawił w zajęciach terenowych wybrane elementy  botaniczne Gór Sanocko-Turczańskich oraz Pogórza Przemyskiego.

Wieczorem Waldek Sosnowski poprowadził zajęcia teoretyczne z podstaw makrofotografii.

Drugiego dnia szkolenia grupa przejechała do Arboretum w Bolestraszycach gdzie poznała zgromadzone okazy florystyczne. Na terenie arboretum odbyły się praktyczne zajęcia z aspektów makrofotografii roślin.
(fot. Paweł Kazimirowicz)
(fot. Paweł...
(fot. Paweł Kazimirowicz)
(fot. Paweł...
(fot. Paweł Kazimirowicz)
(fot. Paweł...

VII warsztaty

Kolejne szkolenie dla przewodników było wyprawą na Słowację. Tym razem przejściem pieszym trasą Przełęcz Nad Roztokami – Okrąglik – Płasza – Dziurkowiec – zejście do wsi Runina (Słowacja). Przejście grupie w strugach deszczu zajęło 7 godz.

Przemoczeni ale zadowoleni dotarli do miejsca przeznaczenia odbioru przez busa, którym dojechano do miejsca spoczynku w Ulucza.

Lecz zani8m nastąpiła wyprawa dnia pierwszego tj. 25 czerwca odbyła się prezentacja przedstawiona przez botanika z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Adama Szarego pt. „Roślinność Bieszczadów Wysokich – zbiorowiska leśne, nieleśne, i połoninowe”. Po takim wykładzie można było próbować rozpoznawać mijaną roślinność na trasie.

Niedzielny poranek przywitał uczestników lepszą pogodą. Po śniadaniu udano się do Nowej Sedlicy a stamtąd pieszo do Wetliny. Trasa wiodła wzdłuż Zboiskiego Potoku na Rabią Skałę i dalej przez Jawornik. Dotarcie do Wetliny zakończyło kolejne już siódme warsztaty.

VIII warsztaty

Ósmy już wyjazd odbył się przy współudziale pięknej polskiej jesieni. Wyjazd miał miejsce w dniach 13-14 listopada 2010 r. Tym razem przewodniczy, do których było skierowane szkolenie, udali się w Beskid Niski. Punktem wyprawy był Magurski Park Narodowy.

Głównym punktem były sesje terenowe, a przy tak sprzyjającej pogodzie każdy z uśmiechem na twarzy zwiedzal i poznawał walory parku. Pierwszego dnia grupa zwitał do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej, w którym odbyły się zajęcia nt. walorów przyrodniczo-historycznych parku. Zajęcia trwały ponad dwie godziny.

Po długich wykładach przyszła pora na zweryfikowanie teorii z praktyką. Na przykładzie ścieżki przyrodniczej Kiczera poznawano praktyczne aspekty interpretacji walorów przyrodniczych MPN. Pierwszy dzień zakończyła prezentacja o wschodniej Łemkowszczyźnie, prowadzone przez Pawła Wójcika z Bieszczadzkiej Agencji Turystycznej.

Drugi dzień po obfitym śniadaniu to długa wyprawa w głąb Magurskiego Parku z przewodnikiem w miejsca występowania cennych siedlisk roślin i zwierząt. W czasie tej trawających 5 godzin warsztatów terenowych w praktyce została przekazana wiedza z dnia pierwszego. Do sukcesów grupy zaliczyć można zdobycie szczytu Wysokie.

IX warsztaty

Dziewiąte już spotkanie, przedostatnie to poznanie operacji preszowsko-dukielskiej po obu stronach granicy. Przewodnikiem po historii regionu był Jozef Rodak znawca i pasjonat okresu II wojny światowej. Pierwszym przystankiem i miejscem spotkania za Słowakami była Dukla gdzie zwiedzano wybrane miejsca historyczne oraz skansen muzeum Łemków w Zyndranowej.

Przejazd na Słowację do miejsc związanych działaniami II wojny światowej został przerwany odwiedzinami w Ladomirovej. Celem była cerkiew wpisana na listę UNESCO św. Michała Archanioła wybudowana przez Łemków, którzy w tamtym okresie jeszcze tutaj licznie przebywali.

Pierwszego dnia przed dotarciem do pensjonatu Medved (Niedźwiedź) grupa przeszła przez Słowacką część "Doliny Śmierci"

Podsumowaniem pierwszego dnia była prezentacja nt. walorów historyczno-przyrodniczych oraz możliwości rozwoju turystyki zrównoważonej w regionie Górnego Szarisza (Horny Saris) prowadzona przez Mirona Mikitę z Agencji Rozwoju Regionalnego w Świdniku.

Drugi dzień to głównie przejazdy i zwiedzanie miejsc związanych z operacją preszowsko-dukielską w Świdniku oraz Belejowicach (Belejovice).

X warsztaty

Ostatnie warsztaty w ramach projektu Turystyka bez granic – wzmocnienie współpracy transgranicznej w turystyce w oparciu o zrównoważony rozwój środowiska zgromadziło wszystkich zakwalifikowanych uczestników projektu. Tak liczne przybycie ucieszyło wszystkich z nich oraz organizatorów.

Pierwszy dzień warsztatów obfitował w niespodzianki, konkretnie drobne zmiany w programie. Oprócz tych zaplanowanych, prowadzone przez botanika z BdPN zostało zaprezentowane podsumowanie certyfikacji w ramach projektu przez Bogdana Pyzochę prezesa Fundacji Bieszczadzkiej. Dodatkowo warsztaty odwiedziła telewizja. Emocji było wiele.

Po prezentacjach nastąpiła uroczysta kolacja przed, którą nastąpiło podsumowanie cyklu szkoleń przez Agnieszkę Pieniążek wiceprezes Stowarzyszenia Pro Carpathia oraz rozdanie dyplomów uczestnikom.

Po pierwszym dniu obfitującym w emocje drugi zaczął się wczesną pobudką, która była podyktowana długą pieszą trasą w Parku Narodowym Połoniny do położonego w nim ścisłego rezerwatu przyrody „Stuzica". Mecząca, długa wycieczka w zmieniających się warunkach zimowych każdemu odpowiadała. Nikt nie narzekał i dziarsko parł do przodu. Niestety ograniczony czas nie pozwolił na wejście na Kremenaros.

Ostatnim punktem programu była prezentacja nt. najważniejszych walorów przyrodniczo-kulturowych Parku Narodowego „Połoniny" prowadzona przez Ivete Bural pracownika.

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty


 




 



Fb


 
realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 | Polityka Prywatności