en  

Menu

       

Nasze strony

       

Wizyta studyjna dziennikarzy w Bardiowie

Bardiowksie Kupele - sanatorium  (fot. K. Zieliński)
Bardiowksie Kupele -...
Bardiowksie Kupele - skansen  (fot. K. Zieliński)
Bardiowksie Kupele -...
Bardiów - Kościół św. Idziego i ratusz miejski  (fot. K. Zieliński)
Bardiów - Kościół...
Bardiów - mury obronne  (fot. K. Zieliński)
Bardiów - mury obronne...
Stara Lubowla - widok po przekroczeniu bramy wjazdowej (fot. K. Zieliński)
Stara Lubowla - widok po...
Stara Lubowla - lapidarium  (fot. K. Zieliński)
Stara Lubowla -...

Wizyta studyjna dziennikarzy w Bardiowie

W ramach projektu "Turystyka bez granic - wzmocnienie współpracy transgranicznej w turystyce w oparciu o zrównoważony rozwój środowiska”  w dniach 18-20 grudnia 2009 r. został zorganizowana wizyta studyjny na Słowacji a dokładnej w Bardiowie, która była skierowana do dziennikarzy.



Celem wyjazdu było zapoznanie się z ofertą turystyczną przygranicznego rejonu Słowacji jego kultury i dóbr kulturowy. Program obejmował odwiedzenie Starej Lubowli, Bardiowa ze szczególnym uwzględnieniem Bardejowskich Kupeli.

W Bardiowie odwiedzono kościoł katolicki św. Idziego, w którym znajdują się ołtarze gotycki Narodzenia Pana i neogotycki - główny - św. Idziego. Osobliwością, którą możemy odnaleźć w mieście są zachowane mury miejskie wraz z basztami. Szczególnie interesującym miejscem są, wchłonięte przez miasto Barejowskie Kupele.

Żródła były znane już w XII w. ale uzdrowisko zaczęło rozwijać się dopiero w XVII w. Rozbudowa infrastruktury w XVIII i XIX w. przyczyniła się do obecności znamienitych gości, którzy też w jakims stopniu mieli swój wpływ na rozwój uzdrowiska. Leczyli się tu córka austriackiego cesarza Franciszka I, żona cesarza Napoleona Bonaparte Maria Luiza, car rosyjski Aleksander I. Przebywał tu też Julian Ursyn Niemcewicz i książę Adam Czartoryski.

Miejscami które powinno się odwiedzić a nawet należy są ekspozycja etnograficzna, która mieści się w zabytkowej XIX w. willi Rákoci. Główną atrakcją jest skansen prezentujący ekspozycję ludowej architektury górnego Spisza.

Języczkiem uwagi dla dziennikarzy okazał się Zamek Lubolewski wzniesiony w XIV w. parokrotnie przebudowywany. Nie należy ani do najstarszych, ani do najpotężniejszych zamków Słowacji, jednak odegrał wielką rolę w historii i kulturze zarówno Węgier, jak i Polski.

W zamku dla zwiedzających oddane jest muzeum, które mieści się w kilkunastu ,do tego przeznaczonych, wnętrzach, a także baszty, dziedziniec i mury obronne. W dawnej bramie wjazdowej urządzone jest lapidarium, ukazujące szczątki tablic pamiątkowych i urządzeń z czasów od XIV do XVII w.

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty


 




 



Fb


 
realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 | Polityka Prywatności