en  

Menu

       

Nasze strony

       

Wizyta studyjna dziennikarzy w Orawie

Tym razem dziennikarze w ramach projektu „Turystyka bez granic - wzmocnienie współpracy transgranicznej w turystyce w oparciu o zrównoważony rozwój środowiska" udali się bardziej na zachód Słowacji do regionu Liptowskiego.

Poznawanie regionu zaczęło się od Muzeum Wsi Liptowskiej w miejscowości Pribylina gdzie przeniesiono z jedenastu zatopionych wsi najcenniejsze zabytki kultury, które stanowią dziś podstawę ekspozycji muzeum. Przeniesienie nastąpiło w związku z zatopieniem rozległego obszaru na zachód od Liptowskiego Mikulasza. Pierwszego dnia dalszymi miejscami podróży były ruiny zamku z XIV w. w Liptowskim Hradoku, który jest obecnie w rekonstrukcji.

Podróżując autostradą D1 grupa dotarła do Liptowskiego Mikulasza, gdzie zachował się zabytkowy zespół miejski, a najcenniejszym zabytkiem jest kościół pod wezwaniem św. Mikołaja wzniesiony w 1280 r. W pobliżu kościoła stoi dwór Iléshazyich, w którym mieści się muzeum Janka Král'a. W podziemiach muzeum znajduje się „Mikulášska mučareň" (Mikulaszowaska katownia), w której można przekonać się, w jak okrutny sposób przesłuchiwano zbójnika Juraja janosika. Właśnie w tym budynku Janosik został osądzony i skazany.

Ostatnim punktem, po długiej podróży był drewniany artykularny kościół ewangelicki. Kościół w rzucie krzyża ma długość, aż 43 metrów. Do świątyni może wejść prawie 6 tysięcy wiernych i turystów, których zainteresuje zwłaszcza drewniany wystrój barokowy.

Drugi dzień stał pod znakiem architektury murowanej, kościołów i kaszteli. Odstępstwem od ceglanych wielkich budowli był skansen Vlkoliniec (dzielnica Ružomberku Biały Potok) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości UNESCO. Jest jedynym na Słowacji nie naruszoną przez nową zabudowę unikalnym urbanistycznym zespołem zabudowań lokalnych.

Zwiedzanie drugiego dnia rozpoczęło się od XVII wicznego kasztelu w Bašeňvej. Następnym kasztelem drugiego dnia był kasztel obronny w Liptovskiej Štiavnicy, również z XVII wieczny, wszytkie kryte gontem.

Odwiedzone kościoły to wczesnogotyckie lub gotyckie budowle. Liptovské saliče, Ludrová - Kúty i Martincek we wszytkich zachowały się oryginalne średniowiczne detale architektoniczne. W drugim z kośicołów pdziwać można mur obronny z otworami strzelniczymi. Ten dzień został dopełniony ruinami zamku w Likawce (Likavka) oraz odwiedzinami w Ružomberku.

Trzeci dzień to dominacja budowli drewnianych kościołów oraz saknsenów jednakże punktem kulminacyjnym tego dnia był Zamek Orawski XIII wieczna budowla. O początkach zamku wiadomo niewiele można jednak przypuszczać, iż powstał po najeździe tatrskim w 1241 r.

Ten dzień zakończyły odwiedziny kościoła w Istebnem (Istebné) pochodzący z końca XVII wieku należy do najcenniejszych budowli historycznych na Orawie.

Wyszukiwarka

ok

Realizowane projekty


 




 



Fb


 
realizacja: ideo
"Pro Carpathia" 35-064 Rzeszów, ul. Rynek 16/1 | 017 852-85-26 | od 8:00 do 16:00 | Polityka Prywatności